AMD, Radeon FreeSync 2 Teknolojisini Duyurdu!

2
1764

AMD, Radeon FreeSync 2 Teknolojisini Duyurdu!

AMD’nin monitör üreticileriyle ortaklaşa geliştirdiği FreeSync teknolojisi yenilendi. Klasik ekranlara göre çok daha düşük milisaniyede yenileme hızı sunan Radeon FreeSync 2, kullanıcılara neler sağlayacak?

Geçtiğimiz yıl duyurulan FreeSync teknolojisi halihazırda Acer, AOC, ASUS, LG, Samsung ve Viewsonic başta olmak üzere 20’den fazla marka tarafından destekleniyor ve aktif olarak 121 monitör modelinde kullanılıyor. Görüntü tazeleme süresini 1 milisaniyeye kadar indiren standart, FreeSync 2 ile beraber HDR tarafında çok daha güçlü olacak.

Görüntü renk tonu haritalamasının kullanılan monitörle uyumlu olup olmadığını denetleme HDR, özelikle oyun açılışlarında yüksek gecikmelere neden oluyor. FreeSync 2 destekleyen yeni monitörlerde renk haritası yüklü olarak gelecek ve oyunların ilk açılış süresi belirgin oranda düşecek.

Ayrıca bu teknolojiye sahip olan monitörler artık düşük kare oranı adı verilen LFC desteği içermek zorunda. Böylece FreeSync 2’yi destekleyen bütün monitörler kare değeri 30Hz değerinin altına indiğinde görüntüyü o şartlara göre optimize edecek.

Radeon R7, R9 ve RX serisi gibi FreeSync’e destek veren ekran kartlarının otomatik olarak FreeSync 2’ye de destek sağlayacağı belirtildi. Yılın ilk yarısında uygulanması planlanan standardın eş zamanlı olarak satışa sunulacak monitörlerde sunulması bekleniyor.

 

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.

2 YORUMLAR

  1. AMD işini gerçekten ciddiye alıyor ve doğru yolda depar atarak ilerliyor. Yakın zamanda en çok tercih edilen olacaktır. Şimdi anlamadığım kafama takılan bir şey var. “Radeon R7, R9 ve RX serisi gibi FreeSync’e destek veren ekran kartlarının otomatik olarak FreeSync 2’ye de destek sağlayacağı belirtildi. Yılın ilk yarısında uygulanması planlanan standardın eş zamanlı olarak satışa sunulacak monitörlerde sunulması bekleniyor.” demişsiniz. Peki bu VGA GIGABYTE RX 460 WINDFORCE OC 2GB ekran kartı bu sistemden yararlanacak mı demek oluyor? RX serisi ya bir de bu ekran kartının başındaki VGA kablo olan mı çünkü resimlerinde VGA girişi yok sorumu cevaplarsanız sevinirim. Ve bu bize ne gibi + kazandıracak? İyi günler.

    • Merhaba, evet RX 460’da FreeSync desteği bulunduğu için FreeSync 2 destekleyen bir monitör aldığınızda özellikten yararlanabilirsiniz. İkinci sorunuzda ise VGA girişinin olması şart değil. Destekleyen monitörlerde HDMI portuyla da kullanırsanız özellik kullanılabilir olacaktır.