Android’li Yeni Nokia Telefonların Fiyatı Belli Oldu!

0
3622

nokia-d1c

Android’li Yeni Nokia Telefonların Fiyatı Belli Oldu!

2000’li yıllara damgasını vuran Finlandiyalı telefon markası Nokia, Windows Phone işletim sistemli Lumia akıllı telefonlarıyla büyük bir hüsran yaşamış ve 2013’te telefon birimini Microsoft’a satarak pazardan ayrılmıştı. 3 yıllık sessizliğin ardından HMD Global ortaklığı ile Android pazarına giriş yapacak olan markanın tanıtacağı ilk telefonların fiyatları belli oldu.

27 Şubat – 2 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2017) iki yeni Android modelini tanıtacak olan Nokia, yüksek donanımlı cihazlardan ziyade daha mütevazi bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Sızdırılan bilgileri tekrar hatırlatmak gerekirse 5 ve 5.5 inç boyutundaki cihazlar Full HD çözünürlüğünde ekrana sahip olacak. 1.4 GHz gücündeki Qualcomm Snapdragon 430 işlemciyi bünyesinde barındıracak olan telefonlar, ekran boyutuna göre sırasıyla 2 ve 3 GB RAM seçenekleri ile gelecek. 16 GB dahili depolama, 8 megapiksel ön kamera, 13 ya da 16 megapiksel Carl-Zeiss arka kamera gibi teknik özelliklere sahip olacak telefonlar kutusundan Android 7.0 Nougat işletim sistemiyle çıkacak.

D1C kod adıyla ortalıkta dolaşan telefonlar için HMD Global CEO’su Arto Nummela, oldukça rekabetçi bir fiyatlandırma sunacaklarını belirtmişti. Aktarılan bilgilere göre 2 GB RAM’e sahip olan küçük model 150 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 3 GB RAM’li büyük telefon ise 200 dolarlık fiyat ile kullanıcılarla buluşacak.

Daha çok orta sınıfa hitap eden özellikler barındıran bu iki modelin fiyatlarının ortalama olduğunu söyleyebiliriz. Nokia muhtemelen 2017’nin ilerleyen aylarında tanıtacağı üst donanıma sahip modellerinde fiyat kozunu daha agresif bir şekilde oynayacaktır.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.