Apple’ın Çerçevesiz Devrimi: İşte iPhone X!

0
4071

Apple’ın Çerçevesiz Devrimi: İşte iPhone X!

Aylardır yayınlanan sızıntı ve iddiaların ardından Apple, bugün yeni merkezinde düzenlediği etkinlik ile yeni iPhone modellerini resmen duyurdu. Şimdiye kadar üretilen en güçlü ve en farklı Apple telefonu olan iPhone X ile tanışalım!

Sızıntılar ile paralel bir tasarıma sahip olan iPhone X, serinin 10. yılı şerefine üretilen özel bir model. 4 kenardan çerçevesiz ilk telefon olan yeni iPhone’un ahize, kamera ve sensörleri için üst kısmında bir çentik yer alıyor. Metal üzerinde cam kaplamaya geçen arka bölümde dikey yerleştirilmiş çift kamera kurulumu dikkat çekiyor.

Yeni iPhone’da ekran çerçevelerinin kaldırıldığını üstte belirtmiştik. 5.8 inç boyutundaki ekran, %92’lık ekran/gövde oranıyla büyülerken bu sayede boyut anlamında 5.1 inçlik standart bir telefona indirgeniyor. Apple’ın ilk defa kullandığı Super Retina (OLED) panel, 1225×2432 piksel çözünürlüğü ve 458 PPI gibi oldukça iyi değerler sunuyor. İyonla zenginleştirilmiş özel bir koruma ve oleofobik kaplama ise ekranı daha dayanıklı hale getiriyor.

iPhone X’de yapılan en büyük yeniliklerden birisi de Touch ID’nin kaldırılması. Cihazda home butonu kaldırılarak bu tuşun işlevleri ekranın alt kısmına alınmış. Parmak izi okuyucunun yerini ise 3 boyutlu okuma sağlayan Face ID alıyor. Makine öğrenimi sayesinde yüzünüzü çepeçevre kaydeden infrared sensör sayesinde parmak izine gerek kalmıyor.

İşlemci tarafında Apple’ın yeni A11 Bionic işlemcisi ile gelen iPhone X, 6 çekirdekli yapısıyla iPhone 7’ye göre %25 daha performanslı çalışma aralığı sunuyor. 3 GB LPDDR4X RAM‘li telefon; 64 ve 256 GB’lık depolama seçeneklerine sahip olacak.

iPhone X, kamera tarafında da ciddi iyileştirmeler içeriyor. 12 megapiksel çözünürlüğüne sahip çift arka kamera; f/1.8-f/2.4 diyafram açıklığı ve çift OIS‘e sahip. Daha iyi fotoğraf performansı için dört tonlu flaş ile desteklenen arka kamera, 60 FPS’de 4K video çekerken aynı anda 8 megapiksellik fotoğraf çekimi de sağlayabiliyor. Ayrıca makine öğrenimi kamera teknolojisinde de ön planda tutulmuş. Ön kamera yine 7 megapiksel çözünürlüğünde tutulmuş ancak bu noktada da çeşitli iyileştirmeler söz konusu.

iPhone tarihinde ilk kez kablosuz şarj teknolojisi ve IP68 suya dayanıklılık sertifikasına sahip olacak iPhone X, önceki modelde olduğu gibi Lightning portundan kulaklık bağlantısıyla sunulacak. Jet black, siyah, gümüş ve altın renkleriyle ve iOS 11 işletim sistemiyle kutusundan çıkacak iPhone X, 999 dolardan başlayan satış fiyatıyla Türkiye’deki Apple Store’lardan 3 Kasım’dan itibaren satın alınabilecek.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.