Dell Inspiron 7567 Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

6
9938

Bugünkü incelememizin konuğu Dell’in kalitesiyle ve hoş tasarımıyla gözleri üzerine çeken yeni oyuncu dizüstü modeli olan Inspıron 7567 oluyor. Cihaz rakiplerine nazaran farklı tasarımı ve başarılı işçiliğiyle albenisi oldukça yüksek bir cihaz, içerisinde barındırdığı i7-7700HQ işlemci ve Nvıdıa GTX 1050Ti ekran kartı ile donanımsal olarak da iddiasını sürdürmeye devam eden bir dizüstü olmuş. Gelin bu kaliteli ürünün detaylarına yakından bakalım.

Tasarım

Cihazın genel tasarım çizgilerine baktığımızda siyah ve kırmızı renklerin hakim olduğunu görüyoruz cihazın kasası ABS plastikten imal edilmiş ama oldukça kaliteli bir hissiyatı var herhangi bir kalitesizlik hissi uyandırmıyor kullanıcısında.

Cihazın ön tarafına baktığımızda ise bizleri tasarımsal olarak belkide en dikkat çekici kısım karşılıyor, burada ızgaramsı yapı siyah ve kırmızıyla gayet güzel bütünleşerek kullanıcısı için gerçekten güzel bir görsel deneyim sunuyor.

Cihazın arka tarafına baktığımızda ise siyah tonlarında bir yüzey karşılıyor ve bu yüzenin üstünde orta boyutlarda kırmızı bir Dell logosuna yer verilmiş. Alt taraflara indiğimizde bizi metalik bir renk karşılıyor bu alanın hem sağında hem solunda 2 adet hava boşluğu görüyorsunuz bu boşluklar sayesinde cihazın içerisindeki sıcak havanın dışarıya tahliyesi sağlanıyor ayrıca ızgaraların özel tasarımı da bu cihazın görselliğine güzel bir hava katmış.


Cihazın alt tarafına baktığımızda ise bizi güzel konumlandırılan inspiron yazısı, 2 adet havalandırma ızgarası, 1 adet subwoofer ve cihazın kaymasını engelleyecek kauçuk tabanları görüyoruz.

Cihazın ön yüzüne baktığımızda ise bizi arkadan aydınlatmalı chiclet klavye karşılıyor, bu tuşların rengini kırmızı ve beyaz olarak ayarlayabiliyorsunuz. Ön yüzün biraz daha altlarında ise teknik özellik etiketi ve işini bir hayli iyi yapan geniş bir touchpad alanı görüyoruz.

Özelliklerine göre oldukça ince görünen cihazın sol tarafına baktığımızda bizi bir adet DC adaptör girişi hemen yanında USB 3.0 portu ve onun da yanında ise bir adet kart okuyucu yuvası görüyoruz.

Cihazın sağ tarafına baktığımızda ise DVD sürücüsünün olmadığını farkediyoruz, sırasıyla 3.5 kombo kulaklık jakı, 2 adet USB 3.0 portu, HDMI 2.0 çıkışı ve RJ45 Gigabit Ethernet portunu görüyoruz.

Teknik Detaylar

Donanımsal olarak da bizlere oldukça güçlü seçenekler sunan Dell inspiron 7567’nin teknik özelliklerine bir göz gezdirelim. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim cihazın farklı donanımlara sahip varyasyonları da piyasada bulunmakta.


İşlemci Modeli: i7-7700HQ 2.8GHz Turbo 3.8GHz 6MB (7.Nesil)
Bellek Miktarı: 16GB
Bellek Türü: DDR4 2400MHz
Bellek Yükseltme: Var
Sabit Disk 1TB: (5400RPM) + 128GB SSD (560 MB Yazma, 520 MB Okuma)
SSD Slotu: M.2
Grafik İşlemcisi: GeForce GTX1050Ti 4 GB 128Bit GDDR5
Ekran Boyutu: 15.6 inc (38 cm)
Ekran Çözünürlüğü: 1920×1080 (FULL HD) TN Panel
Pil Teknolojisi: 6 Hücreli Pil
Ağırlık: 2.75 KGCihazla Yaptığımız
Testler

İlk olarak cihazın soğutma performansına değinelim cihazla yaptığımız sıcaklık testlerinde cihazın işlemcisi maksimum 69 dereceleri görürken ekran kartımız ise 66 derecede kalarak cihazın soğutma konusunda da oldukça başarılı olduğunu bizlere kanıtlamayı başardı. Cihazın fan gürültülerine değinecek olursak yük altında bir miktar ses geliyor ama bu kullanıcıyı rahatsız edecek düzeyde değil. Cihazın yüzey bölgeleri ise 30 dereceleri geçmiyor yani kullanımda bir sıcaklık hissetmiyorsunuz.

Cihazla yaptığımız Grand Theft Auto 5 testinde ise cihaz performans olarak gerçekten üst düzey olduğunu bizlere kanıtlamayı başardı. 1080P Ultra ayarlarda yaptığımız testlerde cihaz ortalama olarak 45 FPS gibi yüksek bir değere imza atmayı başardı, ek olarak 1-2 ayarı kısarsanız 60 FPS’ile gayet akıcı oyun deneyimine ulaşabilirsiniz.

Cihazla yaptığımız bir render testi olan Cinebench R15’de ise CPU puanı olarak 732 CB skora imza attık bu skorla birlikte cihaz profesyonel kullanımlarda da oldukça iddialı olduğunu bizlere gösterdi.

Cihazın ses performansı ise gerçekten çok başarılı olmuş cihazın kulaklık çıkışı oyuncu kulaklıklarını rahatlıkla besleyebilecek düzeyde bir ses sunuyor. Hoparlör olarak 2.1 ses düzeneğine sahip cihazın subwoofer’ı gerçekten işe yarıyor ve kullanıcısına güzel bir ses deneyimi sunuyor.

Sonuç

Dell zaten dizüstü bilgisayarlar konusunda kendini kanıtlamış üreticilerden biriydi ama bu cihazı ile oyun konusunda da iddialı olduğunu bizlere göstermeyi başardı. Cihazın ABS plastiğindeki kaplamanın hissiyatı gerçekten hoş, ek olarak cihaz sunduğu donanımı ve soğutma performansı ile de oyunculara gerçekten güzel bir alternatif sunmayı başarmış.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Merhaba bu laptoptan bugün sipariş verdim tam bir f/p ürünü ama şöyle bir sıkıntım var bu laptop freedos olarak gelicek ve laptopda ssd+hdd mevcut ben bu laptopu formatlarken işletim sistemini ssd yi kurucam ama oyun+video.müzik gibi uygulamaları hdd’de kullanmak istiyorum bunu kurulum aşamasında mı ayarlamak gerekiyor yoksa format attıktan sonra program ile mi hdd bölümüne taşımam gerekiyor bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.