Facebook ve Xiaomi Arasında Dev İşbirliği!

0
685

Facebook ve Xiaomi Arasında Dev İşbirliği!

Xiaomi, teknoloji dünyasında yükselişini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Çinli teknoloji devi, şimdi de Facebook ile dev bir işbirliğine imza attı!

Mark Zuckerberg, 2014 yılında sanal gerçeklik firması Oculus’u satın almıştı. O tarihten bu yana bir Facebook iştiraki olan firma, CES 2018 fuarında Xiaomi ile yaptığı işbirliğini duyurdu. Yapılan anlaşmaya göre Xiaomi, firmanın Oculus Go adlı son VR kitinin üretimini üstlenecek. Bununla beraber ürün Çin pazarında “Mi VR Standalone” olarak adlandırılacak.

Bu anlaşmanın perde arkasında, geçtiğimiz yıl sürpriz bir şekilde Xiaomi’den Facebook’un sanal gerçeklik birimine transfer olan Hugo Barra’nın olduğu söyleniyor. Qualcomm Snapdragon 821 işlemciye sahip olan Oculus Go, herhangi bir cihaza bağlı olmadan 2560×1440 piksellik bir görüntü deneyimi sunuyor. Yazılım desteği tarafında ürüne göre Oculus VR/Mi VR yazılım destek kitiyle gelen ürün, 199 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.