Huawei ve Xiaomi, Ortaklaşa Amerika Pazarına Giriyor!

0
1407

Huawei ve Xiaomi, Ortaklaşa Amerika Pazarına Giriyor!

Çin’in en hızlı yükselen iki akıllı telefon üreticisi olan Huawei ve Xiaomi, Amerika pazarı dışında hemen hemen her yerde oldukça etkili satış rakamlarına sahip. İki dev şirket, güçlerini birleştirerek bu sefer ABD pazarına erişmek istiyor!

Bloomberg’in haberine göre her iki marka, Amerikalı servis sağlayıcılar üzerinden bayrak gemisi modellerini ülke pazarına sunmak istiyor. Yalnız dirsek temasında olan iki markanın karşılaştığı ortak sorunlar var. Bilindiği üzere Xiaomi Mi 6 ve Mi MIX 2 ile Huawei P10 ve Mate 10 çift SIM kart girişine sahip. Şebekeler ise SIM kilitli cihazlar sattıkları için markaları tek SIM girişine zorluyor. Bu sorunu uygun fiyat politikası ile aşmayı düşünen Xiaomi, Huawei’nin kiraladığı patent ve sertifikaları kullanarak 2019’a kadar pazara girecek. Huawei de halihazırda Amazon gibi online satış platformunda sunduğu ürünleri Xiaomi’nin pazarlama deneyimi ile mobil operatörlerde sunmak istiyor.

Yapılacak ortaklık, her iki markanın da eksik olduğu noktaları birbirlerinin deneyimiyle tamamlama fırsatı verecek. Ayrıca bu gelişme Türk kullanıcılar için de çok önemli. Zira Xiaomi, ülkemize uzun zamandır operatör kanalı ile resmi olarak girmek istiyor fakat benzer sorunlar nedeniyle anlaşma zemini sağlayamıyor. Bakalım Xiaomi ve Huawei önümüzdeki günlerde güç birliği yaparak Amerika pazarına adım atabilecek mi?

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.