MSI GE73 7RD Oyuncu Notebook’u İncelemesi

1
10952

MSI GE73 7RD Oyuncu Notebook’u İncelemesi

Bugün Donanım Arşivi ofisine hem teknik özellikleriyle, hem de tasarımıyla oldukça güzel bir oyuncu notebook’u geldi. Daha önce birçok MSI dizüstü bilgisayarı incelemiştik lakin bu gün ofisimizin konuğu diğer üyelerine göre daha farklı bir tasarım ile geliyor.

Notebook’umuzun global ismi MSI GE73 7RD. Eğer Türkiye piyasasında cihazı aratmak isterseniz sonuna 013XTR eklemenizde fayda olacaktır. Çünkü bu global isim altında farklı modeller bulunuyor. Bizim elimizde olan cihaz 013XTR Türkiye kod adı ile satışta bulunuyor.

Lafı daha fazla uzatmadan gelin önce teknik özelliklerine, ardından cihazın tasarımına değinelim. Son olarak ise bakalım MSI GE73 7RD bizlere nasıl bir performans sunuyor.

Teknik Özellikler ve Performans

İşlemci Intel Core İ7
İşlemci Modeli i7-7700HQ 2.8GHz Turbo 3.8GHz 6MB
Chipset Intel HM175
  • Teknik özelliklere şöyle bir baktığımızda karşımızdaki cihazın oldukça güçlü donanım özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. İşlemci konusunda zaten şuan mobilde kullanılan en güçlü işlemcilerden olan i7-7700HQ bulunuyor. Bu işlemciye overclock işlemi uygulayamadığınızı söylemekte fayda var. i7 7700HQ’yu Cinebench R15’de CPU testine soktuk ve aldığı puan 750 cb. Oldukça iyi bir değer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Grafik İşlemcisi GeForce GTX1050 Ti
Grafik Yapısı GDDR5
Grafik Genişliği 128Bit
Bellek 4GB
  • İşlemci olarak i7-7700HQ bulunduğunu söylemiştik. Bu işlemciye eşlik edecek ekran kartı ise GTX 1050 Ti. Oyunlarda bize yüksek performans sunacak olan GPU’muz yeni oyunların üstesinden rahatlıkla gelecektir. GTX 1050 Ti’i Cinebench R15’de OpenGL testine soktuğumuzda 92.93 FPS aldı ve gayet iyi bir FPS sonucu olduğunu belirtelim.

Sistem Belleği (Gb) 16 GB 2400MHz
Bellek Türü DDR4
Bellek Miktarı 16GB
Maksimum Bellek Miktarı 32GB
  • MSI GE73 7RD, RAM konusunda karşımıza dolu dolu geliyor. Anakartında iki adet slot bulunan cihazın bir slotu dolu geliyor. İçerisinde 1 adet 16GB 2400MHz hızında çalışan RAM bulunuyor. Bu miktar bizim için fazlasıyla yeterli.
HDD 1 TB
Sabit Disk Hızı 7200 RPM
SSD 256 GB
SSD Slotu M.2
Raid Desteği Yok
  • Depolama alanı olarak MSI GE73 7RD’de 1 adet HDD ve 1 adet SSD bulunuyor. Harddisk 1TB ve 7200 RPM hızında çalışıyor. 1Tb bizlere fazlasıyla yetecek depolama alanı sağlıyor. SSD konusunda ise sistemde 256GB M.2 SSD bulunuyor. Hem HDD için hem de SSD için Crystal Disk Mark 6‘da testleri yaptık.

Ekran Boyutu 17.3 İnç
Ekran Çözünürlük FullHD (1920×1080)
Ekran Tazeleme Hızı 120Hz
Ekran Tepkime Süresi 5ms
Ekran Yüzeyi Mat Ekran
  • MSI GE73 7RD bizlere 17.3″ boyutunda bir ekran sunuyor. FullHD yani 1920×1080 çözünürlük sunan ekranımız 120Hz ekran tazeleme hızı ve 5ms tepkime süresi sunuyor. 17.3″ boyutunda olan ekranın yüzeyi mat ile kaplanmış yani herhangi bir ışık yansıması olmuyor.

USB 3.0 3 Adet
USB 3.1 ( Type-C) 1 Adet
HDMI 1 Adet
Mini DisplayPort 1 Adet
  • Yukarıdaki tabloya baktığımızda, cihazımızda 4 adet USB portu bulunuyor. Cihazın bir notebook olduğunu düşünecek olursak bu sayı bizim için fazlasıyla yeterli.
  • Görüntü çıkışlarına baktığımızda MSI GE73 7RD iki farklı yuva sunuyor. Biri HDMI iken diğeri Mini DisplayPort.
Web Cam 720P 30FPS
Bluetooth Bluetooth V4.1
Wireless 802.11ac Wireless LAN
  • Diğer özelliklerine tablodan bakacak olursak, Web Cam 1080p olabilirdi lakin 720p, bu konu biraz canınızı sıkabilir ama 720p olmasına rağmen bizlere 30FPS sunuyor. Böyle güçlü bir oyuncu laptop’undan beklenmedik bir hamle. Bluetooth ve Wireless’a baktığımızda, beklendik üst seviye donanımları barındırıyor.

Tasarım

MSI GE73 7RD‘ye söyle bir genel olarak baktığımızda bizleri oldukça şık bir görüntü ile karşılıyor. MSI genel hatları ile güzel bir tasarım çıkartmış ve cihaz “ben güçlü bir oyuncu notebook’uyum” diyor.

Kapağının dışına baktığımızda MSI ejderhasını görüyoruz ve bu ejderhanın altında aydınlatma bulunuyor. Onun yanı sıra fırçalanmış metal yüzeyinin üzerinde sağlı ve sollu olmak üzere iki adet kırmızı çizgi bulunuyor. Bu detaylar cihazın güzel görünmesini sağlıyor.

Cihazın dış tarafından devam etmek gerekirse, özellikle alt kısmına değinmek istiyorum. Evet cihazı kullanırken alt kısmı görmüyoruz lakin MSI burada oldukça güzel bir ejderha tasarımı uygulamış.

MSI GE73 7RD‘nin kapağını açtığımızda 17.3″ lik ekranı bizleri karşılıyor. Üst kısımda bulunan kamera ve alt kısımda bulunan MSI yazısı dikkatimizi çeken detaylar. FullHD olan bu ekranımızın renk dengesi oldukça başarılı. Hem oyun oynarken hem film izlerken görüntüyü oldukça güzel aktarıyor.

Klavye kısmına geldiğimizde MSI her zamanki gibi SteelSeries ile çalışmış ve RGB aydınlatmalı mekanik olmayan bir klavye sunmuş. Bu kısımın tasarımı biraz MSI Titan’a benziyor. Klavye mekanik olmasada oldukça başarılı. Klavyenin sağ kısmında cihazın güç tuşu, klavye aydınlatma ayarı ve turbo fan tuşu bulunuyor. Klavyenin altında bulunan TouchPad güzel bir hissiyat sunuyor.

RGB aydınlatmaya sahip olan bu klavyeyi, SteelSeries Engeine 3 uygulaması sayesinde rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamaya eklediğimiz kombinasyonları klavyenin sağında bulunan tuş sayesinde değiştirebiliyoruz.

MSI GE73 7RD‘nin sol tarafına baktığımızda, hava çıkışı için uzun bir boşluk bulunuyor. Yan taraftaki portlar ise internet bağlantımız için 1x LAN girişi, görüntü aktarımı için 1x HMDI ve 1x miniDP, veri transferi için 1x USB 3.0 ve 1x Type-C, ses için 1x mikrofon (JAK) ve 1x kulaklık (JAK) yuvası bulunuyor.

MSI GE73 7RD‘nin sağ tarafına baktığımızda, hava çıkışı için uzun bir boşluk bulunuyor. Yan taraftaki portlar ise veri transferi için 2x USB 3.0 ve 1x SD kart okuyucu bulunuyor. Cihazın şarj girişi de bu kısımda yer alıyor.

Ses konusuna bakacak olursak MSI GE73 7RD‘nin bizi oldukça mutlu ettiğini söyleyebilirim. Ses kalitesi ve şiddeti konusunda başarılı olan GE73 7RD, 2 adet 2W’lık hoparlör ve 2 adet 3W’lık woofer sunuyor.

Oyun Testi

Daha önce birçok kez GTX 1050 Ti testi yaptığımız için çok fazla oyun testi yapmadık. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oynadık, sizlere hemen FPS değerlerini sunalım. Oyunda bulunan haritaların farklılığı FPS değerini etkileyecektir.

FullHD çözünürlükte, ULTRA ayarlarda oyunumuzu oynadık [Texture=Very High(VRAM 4GB Olduğu İçin)] ve ortalama olarak 85FPS aldık. Bu değerin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın ısı değerlerine baktığımızda ise GPU sıcaklığı (60°C) oldukça iyi lakin CPU sıcaklığı (75°) maalesef biraz fazla. Otomatik fanlarda aldığımız bu değerleri azaltmak isterseniz Turbo fanı klavyenin yanında bulunan tuş sayesinde açabilirsiniz.

Soğutma Sistemi ve Isı Değeri

MSI GE73 7RD’nin ısı değerlerine bakmadan önce cihazın iç tasarımına bakmak gerekirse, cihazda sağda ve solda birer tane olmak üzere iki adet fan bulunuyor. Bu fanlar 2 şer adet bakır boruyu soğutuyor.

MSI GE73 7RD ile PUBG oynarken otomatik fan ayarlarında GPU 65°C olurken, CPU 75°C’ydi. Ultra fan ayarlarına aldığımızda ise, ikisinin de sıcaklık değeri 55°C’ye kadar düştü. Yani oldukça başarılı bir soğutma sistemine sahip.

Sonuç
MSI GE73 7RD Oyuncu notebook’unu genel olarak son bir değerlendirme yapmak gerekirse cihaz hem tasarım olarak, hemde performans olarak oldukça başarılı. Yukarıda yaptığımız testler cihazın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Tasarıma detaylıca baktığımızda ise güçlü bir cihaz olduğunun imajını yansıtan ve kullanıcının rahatlığı için temiz bir tasarım uygulanmış.
Cihazın fiyatına gelecek olursak, 25.12.2017 tarihinde 6.500TL-7.000TL arasında bulmak mümkün. Ortaya fiyatı koyduğumuzda cihazın F/P ürünü olduğunu söylemek mümkün değil. Aynı özellikte olan bir cihaza baktığımızda 1.000TL civarı daha ucuz. Peki MSI bu aradaki 1000TL fiyat farkı ile bizlere neler sunuyor diye baktığımızda, 120Hz ekran, alüminyum kasa, SteelSeries RGB klavye, hi-fi ses teknolojisi gibi sayabiliyoruz. 
İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.