MSI GS73VR 7RG Oyuncu Notebook’u İncelemesi

0
13642

MSI GS73VR 7RG Oyuncu Notebook’u İncelemesi

Bu gün ofisimizin konuğu, MSI’ın oldukça ince bir oyuncu bilgisayarı. MSI oyuncular için oldukça güzel dizüstü bilgisayarlar ürettiğini zaten biliyoruz. Bir önceki incelediğimiz oyuncu notebook’u bir haylı kalın ve ağırdı. Bu sebepten ötürü baya eleştirmiştik lakin yük altından hiç ısınmayan ve yüksek performans sunan oldukça güzel bir cihazdı.

Bu gün ise karşınıza oldukça ince ve hafif bir oyuncu notebook’u ile geliyoruz. Notebook’umuzun tam ismi ise MSI GS73VR 7RG. Yalnız dostlar, bu isim ile piyasada bir çok farklı modelde cihaz olabilir. Ram miktarı, dahili hafıza miktarı vs. değişikler olabilir. Bizim inceleyeceğimiz ürünün tam adı ise MSI GS73VR 7RG-080TR. Bu kod ile cihazı aramanızda fayda var.

Teknik Özellikleri ve Performansı

İşlemci Intel Core İ7
İşlemci Modeli i7-7700HQ 2.8GHz Turbo 3.8GHz 6MB
Chipset Intel HM175
  • Teknik özelliklere şöyle bir baktığımızda karşımızdaki cihazın oldukça güçlü donanım özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. İşlemci konusunda zaten şuan mobilde kullanılan en güçlü işlemcilerden olan i7-7700HQ bulunuyor. Bu işlemciye overclock işlemi uygulayamadığınızı söylemekte fayda var. i7 7700HQ’yu Cinebench R15’de CPU testine soktuk ve aldığı puan 745 cb. Oldukça iyi bir değer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Grafik İşlemcisi GeForce GTX1070
Grafik Yapısı GDDR5
Grafik Genişliği 256Bit
Bellek 8GB
  • İşlemci olarak i7-7700HQ bulunduğunu söylemiştik. Bu işlemciye eşlik edecek ekran kartı ise GTX 1070. Oyunlarda bize yüksek performans sunacak olan GPU’muz oldukça güçlü olduğu için en ağır oyunların üstesinden rahatlıkla gelecektir. GTX 1070’i Cinebench R15’de OpenGL testine soktuğumuzda 92.31 FPS aldı ve gayet iyi bir FPS sonucu olduğunu belirtelim.
Sistem Belleği (Gb) 32 GB 2400MHz
Bellek Türü DDR4
Bellek Düzeni 2 x 16GB
Toplam Bellek Slotu 2
  • GS73VR 7RG, RAM konusunda karşımıza dolu dolu geliyor. Anakartında iki adet slot bulunan cihazın iki slotu da dolu geliyor. İçerisinde 2 adet 16GB 2400MHz hızında çalışan RAM’ler bulunuyor. Yani sistemimizde toplamda 32GB RAM miktarı mevcut. Bu miktar bizim için fazlasıyla yeterli.
Sabit Disk 1 Tb
Sabit Disk Hızı 5400rpm
SSD 256 GB
SSD Slotu M.2
Raid Desteği Yok
  • Depolama alanı olarak MSI GS73VR 7RG’de 1 adet HDD ve 1 adet SSD bulunuyor. Harddisk 1Tb ve 5400rpm hızında çalışıyor. 1Tb bizlere fazlasıyla yetecek depolama alanı sağlıyor. SSD konusunda ise sistemde 256GB M.2 SSD bulunuyor. Hem HDD için hem de SSD için Crystal Disk Mark 6‘da testleri yaptık.

Ekran Boyutu 17.3 İnç
Ekran Çözünürlük FullHD (1920×1080)
Ekran Tazeleme Hızı 120Hz
Ekran Tepkime Süresi 3ms
Ekran Yüzeyi Mat Ekran
  • MSI GS73VR 7RG bizlere 17.3″ boyutunda bir ekran sunuyor. FullHD yani 1920×1080 çözünürlük sunan ekranımız 120Hz ekran tazeleme hızı ve 3ms tepkime süresi sunuyor. 17.3″ boyutunda olan ekranın yüzeyi mat ile kaplanmış yani herhangi bir ışık yansıması olmuyor.

Oyun performansının sonucunu en sona bırakacağımızı belirtelim ve gelin cihazın tasarımına bakalım. Tasarımına değinirken ise cihazdaki giriş/çıkışlardan bahsedeceğiz.

Tasarım

MSI GS73VR 7RG’nin dış kasasına baktığımızda fırçalanmış metal yüzeyi ve MSI logosu dikkatimizi çekiyor. Oldukça şık bir kasaya sahip olmasına rağmen bu yüzeyin çok fazla parmak izi tutuğunu söylemek istiyorum. Bu arada “msi” yazısının altında bulunan MSI ejderhasının logosu arkadan aydınlatmaya sahip.

Kapağını açtığımızda ise bizi gayet güzel bir görüntü karşılıyor. Temiz bir işçiliğin uygulandığını söyleyebilirim. Ekranın FullHD çözünürlüğe sahip olduğunu söylemiştik. Burada bir adet kamera bulunuyor. Bu kamera 720p çözünürlükte 30FPS kayıt alabildiğini belirtelim.

Klavye kısmına baktığımızda burada Steelseries’in RGB klavyesi bulunuyor. Gönül ister ki klavyemiz mekanik olsun lakin mekanik değil. Klavyenin RGB aydınlatmaya sahip olması ile kendimizi bir nebze de olsa teselli edebiliriz. Klavyenin hemen altında yer alan Mousepad’in oldukça güzel bir dokusu var. Klavyenin üst kısmında hava çıkışını sağlamak için güzel bir tasarım uygulanmış.

MSI GS73VR 7RG’nin sağ tarafına baktığımızda, veri aktarımı için 1x USB 2.0 ve 1x Type-C bulunuyor. Görüntü çıkışı bakımından ise burada 1x HDMI ve 1x miniDP yuvası mevcut. Bu yuvaları kullanarak cihazınızı televizyon, projeksiyon gibi cihazlara kolaylıkla bağlayabilirsiniz. Cihazımızın şarj girişi de bu kısımda yer alıyor.

MSI GS73VR 7RG’nin sol tarafına bakacak olursak, veri aktarımı için 3x USB 3.0 ve 1x SD Kart Okuyucu bulunuyor. Ses için 1x Kulaklık (Hi-Fi) ve 1x Mikrofon JAK girişi bulunuyor. Cihazımızın RJ45 İnternet girişinin de bu kısımda yer aldığını belirtelim.

Cihazın soğutma sistemine değinecek olursak içinde 3 adet fan bulunuyor ve bu fanlar toplamda 3 adet bakır boruyu soğutuyor. Isınan havanın tahliyesi için sağda, solda, arkada ve altta havalandırma yuvaları bulunuyor. Ön kısımda da ufak bir yuva bulunuyordu. Soğutma performansı nasıl diye sorarsanız, çok iyi demem pek mümkün değil. Bunun sebebi ise cihazın çok ince olmasından kaynaklı (19.6). Bu inceliğe göre sıcaklık değerleri gayet iyi.

Cihazın bizlere sunduğu ses deneyimi için kısaca şunu söyleyebilirim, içinde bulundurduğu 4x 2W Hoparlör ve 1x 3W Woofer gerçekten iyi performans sunuyor. Hoparlör ve Woofer kasanın altında bulunuyor ve bulunduğu kısımda dışarıya doğru eğim verildiği için seste herhangi bir bozulma olmuyor.

Oyun Performansı

Oyun testimize ilk olarak son zamanların popüler oyunu olan PUBG ile başlayalım. PUBG’de FullHD çözünürlükte ULTRA ayarlarda oyunumuzu oynadık ve ortalama olarak 60 FPS elde ettik. Bu sırada ise otomatik fan ayarında cihazımızın CPU sıcaklığı 83°C iken GPU sıcaklığı 78°C’di. Cihazımızın fanlarını ultraya aldığımızda ise CPU sıcaklığı 78°C’ye, GPU sıcaklığı 73°C’ye geriledi.

Piyasaya 5 yıl önce çıkmasına rağmen hala sorulan soru olan “abi GTA V açıyo mu ?” sorusunu cevaplamak için testimize ekledik. GTA V‘de FullHD çözünürlükte ULTRA ayarlarda (MSAA Kapalı) testimizi yaptık. Ortalama olarak 75FPS elde ettik. Bu sırada ise otomatik fan ayarında cihazımızın CPU sıcaklığı 86°C iken GPU sıcaklığı 78°C’di. Cihazımızın fanlarını ultraya aldığımızda ise CPU sıcaklığı 81°C’ye, GPU sıcaklığı 73°C’ye geriledi.

Son olarak test edeceğimiz oyun ise Battlefield 1. BF1’de FullHD çözünürlükte ULTRA ayarlarda testimizi yaptık. Ortalama olarak 90 FPS elde ettik. Bu sırada ise otomatik fan ayarında cihazımızın CPU sıcaklığı 88°C iken GPU sıcaklığı 77°C’di. Cihazımızın fanlarını ultraya aldığımızda ise CPU sıcaklığı 82°C’ye, GPU sıcaklığı 73°C’ye geriledi.

Sonuç

MSI GS73VR 7RG’yi genel olarak değerlendirmek gerekirse; teknik özellik bakımından bizlere cidden yüksek bir donanım sunuyor ve işin güzel tarafı bu özellikleri sunarken cihazın 2.4KG‘lık bir ağırlığa sahip olması. Üstüne üstlük 19,6mm‘lik bir inceliğe sahip olması bizleri mest deden kısımdı. Bu hafifliği ve inceliği Nvidia’nın Max-Q teknolojisi sayesinde yakalıyorlar. Tasarım konusunda cihazın oldukça güzel olmuş. Özellikle klavye kısmının temiz olması kullanıcıyı rahatlatıyor. Ekran kısmında ise 120Hz 3ms gibi harika bir değere sahip oluşu cihazı hem günlük kullanırken hem oyunda kullanırken gözleriniz yorulmuyor. Tepkime süresinin bu kadar düşük olması kullanıcıyı rahatlatan kısımlardan.

Oyun performansını değerlendirmek gerekirse, FPS sonuçları gerçekten bizleri tatmin edecek düzeyde. Piyasadaki bütün oyunlarda ULTRA ayarda oyun keyfi yaşayabilirsiniz. Lakin sıcaklık konusuna gelecek olursak, oyun oynarken cihaz için ısınıyor demek mümkün. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız, cihazın 2cm’den daha az bir inceliğe sahip olması. Yani cihaz oldukça ince. Cihaz için bu konudan ötürü gerçekten taşınabilir dizüstü bir oyuncu bilgisayarı diyebilirim.

Tam adı MSI GS73VR 7RG-080TR olan cihazın satış fiyatı ise 01.12.2017 tarihinde 12.000TL ile 13.000TL arasında bir değişkenlik gösteriyor.

 

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.