OTT T95z Plus TV Box İncelemesi

1
6809

Bugün incelememizde fiyat performans odaklı olarak oldukça fazla istenen ürünlerden biri olan ve fiyat aralığına göre oldukça iyi bir performans veren  OTT’nin T95z Plus model koduna sahip Android TV Box’ı var. OTT burada 8 çekirdek CPU ve 4k 60Hz çıkış desteğiyle diğer markalara göre iyi bir performans ve fiyat dengesi yakalamış ve rakiplerine bir tık fark atmayı başarmış.

İsterseniz ürünün videolu incelemesini yukarıda verdiğimiz linkten izleyebilirsiniz, isterseniz de aşağıdan yazılı olarak incelememizi okuyabilirsiniz. Ve dilerseniz BURAYA tıklayarak ürünün satış ekranına gidebilirsiniz.

KUTU İÇERİĞİ
Ürün siyah renkli şık bir kutuyla geliyor, kutunun içeriği ise şu şekilde:
OTT T95z Plus TV Box
Uzaktan Kumanda
DC adaptör.
HDMI 2.0 kablo.
Kullanım kılavuzu.

TASARIM

OTT cihazda altıgen bir tasarım tercih etmiş ve bu tasarımı üzerine altıgen şekilleri işleyerek güçlendirmiş.Ayrıca cihaz küçük bir ekrana sahip ve burada saat Wi-Fi durumu vs bilgiler gösterebiliyor. Cihazdaki en güzel görsel detay ise cihazın etrafını çevreleyen RGB aydınlatma olmuş.

CİHAZIN GİRİŞ-ÇIKIŞ BİRİMLERİ

Cihaz giriş-çıkış birimleri olarak oldukça zengin, gelin bunlara yakından bakalım.

2X Usb 2.0 Portu
Gigabit Ethernet Portu
Optik Ses Çıkışı
DC Güç Girişi
HDMI 2.0 4K 60 FPS Çıkışı
AV Çıkış
64 GB’a kadar destekleyen SD Kart girişi

CİHAZIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Amlogic S912 2.0 GHZ 8 Çekirdek İşlemci
ARM Mali-T820MP3 GPU
2 GB DDR3 Ram
16 GB dahili depolama
1 TB’a kadar harici disk desteği
64 Bit Android 6.0 İşletim sistemi

CİHAZIN ARAYÜZÜ

Cihaz Smart TV Box adlı bir arayüzle geliyor, bu arayüz kullanım kolaylığı olarak güzel bir arayüz olmuş isterseniz bu arayüzü cihazın kumandasıyla ya da fare ve klavyenizle de kontrol edebilirsiniz ve dilerseniz de Play Store’dan beğendiniz herhangi bir Launcher’ı indirerek kendi istediğiniz şekilde bir arayüze de sahip olabilirsiniz. Cihazın ayarlar menüsünden çözünürlük gibi bir çok ayara erişebiliyorsunuz ve istediğiniz ayarı yapabiliyorsunuz. Ayrıca cihazda Kodi desteğide var sahip bu sayede film,dizi gibi içeriklerede kolayca erişebiliyorsunuz.

CİHAZIN PERFORMANSI

Cihazda tam 8 adet Cortex-A53 çekirdekleri kullanılmış ve bu çekirdekler 2.0 GHZ hızlara kadar çıkabiliyor.Grafik birimi olarak ise Mali-T820MP3 GPU kullanılmış, bu gpu güncel bir gpu olmasına rağmen giriş seviyesi bir performansa sahip.Cihaz boşta iken 51 derece sıcaklıklara kadar çıkabiliyor ama bu değer yük altındayken çok fazla artmıyor ve performans kaybı yaşatmıyor.

16 GB depolama ile gelen cihazda yaklaşık olarak 12 GB kullanılabilir olarak geliyor. Ayrıca cihaz Bluetooth 4.0 ve Dual Band Wifi destekliyor. Cihazla yaptığımız internet ve 4K 60FPS video testinde 8 çekirdekli işlemci gücünü gösteriyor ve gayet akıcı ve güzel bir performans veriyor. Gelin son olarak cihazın Benchmark ve oyun testlerine bakalım ve diğer cihazlarla ufak bir kıyaslamasını yapalım.

Cihazla yaptığımız oyun testlerinde 1080P çözünürlükte ve LOW ayarlarda akıcı bir oyun deneyimine sahip olduk, ayarları yükseltmeye çalıştığımızda ise GPU giriş seviyesi olduğunu belli ediyor ve performans kaybına yol açıyor.

Cihaz yaptığımız ANTUTU Benchmark testinde 39677 gibi bir skora imza attı. Z8300 İşlemcili bir cihazda yaptığımız testte ise 64285 gibi bir değere ulaştık. GeekBench 3 testinde ise 640 Tek çekirdek-2750 Çoklu çekirdek performansına ulaştı. Z8300 İşlemcili diğer cihazda ise bu değer: 952 Tek çekirdek-2150 Çoklu çekirdek oldu. Cihaz tek çekirdek performansı olarak biraz geride kalsa da çoklu çekirdek olarak gayet iyi bir değere imza atıyor.

SONUÇ

Cihaz gayet verimli bir şekilde kullanabileceğiniz ve 4K videoları gayet akıcı olarak oynatabileceğiniz bir TV Box olmuş, cihazı tam anlamıyla bir multimedia aracı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz ama cihazdaki GPU giriş seviyesi bir GPU olduğu için oyun oynamak için alacakları tam anlamıyla memnun etmeyebilir.

1 YORUM

  1. bu videoda eksik olarak gördüğüm ve çok merak ettiğim bir konu var. Video testi çok kısa ve demo vari olmuş. Geniş bir deneme yapabilir misiniz evdeki aksız tv için cihazı alacağım ama bunu bilmem lazım. ör: Hızlı hareketli bir film testi (Avenger gibi dövüş sahneleri içeren) 1080p 10bit ve 20bit bir video Türkçe altyazı destekli 2K ve 4K boyutlarında mümkünse 40″ üzerinde bir ekranda deneyebilir misiniz? yada bunun için önerebileceğiniz daha iyi bir cihaz var mı