Samsung Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebi Belli Oldu!

0
1700

note-7

Samsung Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebi Belli Oldu!

Geçtiğimiz aylarda teknoloji dünyasına bomba gibi düşen Samsung Galaxy Note 7‘nin patlama olayları şüphesiz ki 2016’nın en önemli teknolojik olayı olayı olarak hafızalarda yer edindi. Yaşanan sorunlardan dolayı ömrü çok kısa süren akıllı telefonun patlama sebebi sonunda ortaya çıktı.

Güney Koreli teknoloji devi, bağımsız bir laboratuvara Galaxy Note 7’nin neden patladığı ile alakalı geniş kapsamlı bir çalışma yaptırdı. Çalışmalar sonucunda yayınlanan rapora göre Samsung Galaxy Note 7’lerin birdenbire patlamasının sebebi sanıldığı üzere doğrudan batarya kaynaklı değil. Telefonun iç aksamında yapılan incelemelerde kasa yapısının çok sıkışık tasarlandığı, bu yüzden de bataryanın normal kullanımda bile kolayca deforme olabileceği bildirildi.

Bataryayı darbelerden koruyan negatif ve pozitif yüklü katmanların ince ve uzun batarya yapısından ötürü kolayca temas edebileceğine vurgu yapılan açıklamada ince katmanların en ufak bir temasında bataryanın içten içe tutuşabileceği belirtiliyor. Yani Galaxy Note 7’nin tasarımı cihaz için geliştirilen mevcut batarya için uyumlu değil ve modelin fişi en azından bir süreliğine çekilmiş gibi görünüyor. Gerekli tasarımsal düzenlemeler yapıldıktan sonra Samsung’un en iyi telefonunu yeniden piyasaya sürebilme ihtimalinin olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Paylaş
1996 İstanbul doğumluyum. 2000'li yılların başından beri içli dışlı olduğum teknolojik dünya ile ilgili en güncel gelişmeleri artık Donanım Arşivi'nde sizlerle paylaşacağım.