Spectre ve Meltdown Açığını Bu Programla Kontrol Edin!

2
4415

Spectre ve Meltdown Açığını Bu Programla Kontrol Edin!

Donanım dünyasını sarsan Meltdown ve Spectre açıkları, kısa sürede kullanıcıları tedirgin etmeyi başardı. Hızlı bir şekilde güvenlik yamaları paylaşılan açıklardan korunup korunmadığınızı bir program ile öğrenebilirsiniz!

Spectre Meltdown CPU Checker adlı program, sisteminizin iki açığa karşı korumada olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenmenize olanak sağlıyor. Normalde Windows Powershell‘de birkaç komut yazarak sistemin bu açıklardan etkilenip etkilenmediği görülebiliyor. Programın geliştiricisi Ashampoo ise bunu arka planda gerçekleştirerek sadece birkaç saniyede döküm alınabildiğini belirtiyor.

Windows Framework 5.1 ve üstü pakete sahip olan kullanıcıların çalıştırabildiği programa buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Spectre ve Meltdown açıklarına ilişkin detaylı yazımızı da buradaki linkten okuyabilirsiniz.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.