Ünlü Android Geliştiricisi Cyanogen’in Fişi Çekiliyor!

0
2971

Ünlü Android Geliştiricisi Cyanogen’in Fişi Çekiliyor!

Dünyanın en fazla indirilen Android ROM’u Cyanogenmod geliştiricisi Cyanogen, ani bir karar alarak faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı. Özellikle Android telefonunu stok olarak kullanmak isteyenlerin tercih ettiği geliştiricinin veda sebebi haberimizde.

2009’da Android’i Google’ın gereksiz uygulamalarından arındırmak hedefiyle yola çıkan Cyanogen; kısa zaman içinde OnePlus, Micromax ve ZUK gibi telefon üreticileriyle anlaşma yaparak adını duyurmayı başarmıştı. Kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alan CyanogenMod, kısa zamanda 50 milyon akıllı telefona girmeyi başarmıştı. Ancak zaman içinde anlaşmaların bir bir iptal olması ve gelir getirecek bir çözüm üretilememesi şirketin kapısına kilit vurulmasına sebep olmuş görünüyor. Cyanogen, Microsoft ile yaptığı anlaşma sonucunda popüler mobil asistan Cortana’yı Android platformuna entegre edecekti fakat son gelişmeler bu projenin askıya alındığını gösteriyor.

1 Ocak 2017’den sonra bütün servislerini kapatacak olan grup, kullanıcılarına güncelleme desteği vermeyi kesecek. Fakat Cyanogen’den ayrılan yazılımcılar LineageOS adında bir oluşum ile yollarına devam edeceklerini duyurdular. Yani özellikle Nightly modlarıyla eski telefonları dirilten Cyanogenmod’u yeni bir isimle görmemiz çok olası gözüküyor. Ayrıca şirketin bugüne kadar geliştirdiği açık kaynaklı kodlar da üzerinde çalışılması için geliştiricilerin hizmetine sunulacak.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.