AOC, Üniversiteliler İçin Mükemmel Monitörü Bulmaya Yardımcı Oluyor

0
2371

AOC, Üniversiteliler İçin Mükemmel Monitörü Bulmaya Yardımcı Oluyor

Günümüzde diz üstü bilgisayarlar ve tabletler bir öğrencinin neredeyse olmazsa olmazlarından. Ödevler, kod yazma, istatistiksel analiz, makale yazmak, sunum hazırlamak gibi eğitim hayatının neredeyse her aşaması, çoğunlukla bu cihazlardan gerçekleştiriliyor. Ders çalıştıktan sonra ise, öğrenciler video oyunları oynamak ya da film ve TV programları izlemek için ya da herhangi başka bir eğlence amacıyla da bilgisayarlarını kullanıyorlar. Öğrenciler bilgisayar başında çok zaman geçirseler de, eğer iyi ölçülü bir monitörleri yoksa, diz üstü bilgisayarların ve tabletlerin genellikle 13 inç-15 inç ve çoğunlukla da 17 inç olan küçük ekranlarıyla kısıtlanıyorlar.

Takım çalışmalarında ise çok sayıda öğrenci, tek bir diz üstü bilgisayar üzerinde çalışabiliyor. Ne yazık ki, küçük ölçülü ekranlar ile birleşen dar görüntüleme açıları daha az üretken bir ortama sebep oluyor ve sürekli ayarlama yapmayı gerektiriyor. Öğrenciler kaldıkları evde ya da yurtta en sevdikleri televizyon programını hep beraber izlemek istediklerinde ise, bunu yine küçük bir ekranda izlemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle muhteşem ayrıntıları kaçırıyor, vücut duruşlarını diz üstü bilgisayar ekranına göre ayarlamak zorunda kalıyorlar ve görüntüleme açıları nedeniyle de muhtemelen renk değişiklikleri yaşıyorlar.

Microsoft’un 2003’de yaptığı bir araştırmaya göre, daha geniş ekran kullanmak üretkenliği %9 artırıyor (15 inçlik düz ekran ile 46.5 inçlik kavisli ekran karşılaştırması). Benzer olarak, 2016 yılında yapılan bir başka araştırma da çift monitör kullanımının performansı olumlu etkilediğini gösteriyor.

İşte bu yüzden öğrenciler, çalışma alanlarını büyük ölçülü bir monitör ile genişleterek hem öğrenimlerinde üretkenliklerini artırmayı hem de boş zamanlarında aldıkları keyfi çoğaltmayı bir düşünmeliler.

Tasarım monitörleri ultra şık bir seçenek arayanlar için ise AOC; yenilikçi tasarımın üst düzey görüntü kalitesi ile birleştiği PDS Serisi‘ni tavsiye ediyor – bu da, dünyaca ünlü tasarım evi Studio F. A. Porsche ile yapılan işbirliğinin sonucunda ortaya çıktı.

PDS241 modeli, Full HD çözünürlüklü (1920×1080 piksellik), 24 inçlik (60.5 cm), 3 taraftan da çerçevesiz bir AH-IPS paneline sahip. Zarif tasarıma ise geniş bir renk gamı, geniş görüntüleme açıları ve AOC’nin SuperColor WCG teknolojisi eşlik ediyor. Güç ve monitör sinyali ayaktan geçiyor ve başka bir kutuda ayrılıyorlar.

Daha geniş olan PDS271 modeli ise 27 inçlik (68.8 cm), 3 taraftan da çerçevesiz AH-IPS paneline sahip. Tıpkı küçük kardeşi PDS241 gibi, bu ekran da çarpıcı asimetrik metal ayağa ve ultra ince, minimalist, birinci sınıf bir tasarıma sahip. Burada da kablo yönetimi konusu, monitörün arkasında yayıntı olmaması için aynı derli toplu biçimde çözülüyor.

İş ve oyunu dengeleyin Uzun bir ders çalışma gününün sonunda bilgisayar oyunları oynayarak rahatlamak isteyenler, AOC’nin birinci sınıf oyun monitörü serisi AGON‘dan bir modele yatırım yapmalı. Bu ekranlar, doğal olarak bir öğrencinin bir monitörden bekleyebileceği her şeyi karşılıyor, ama aynı zamanda da bu ekranlarda ciddi ciddi oyun oynayan herkesin seveceği bir takım özellikler de bulunuyor.

Elbette göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu da kullanıcı sağlığı. Ders calışırken bilgisayar başında zaman geçirdikten sonra kişisel bilgisayarda oyun oynayarak geçirilen daha fazla vakit, kullanıcıların sağlığını ve vücut duruşlarını olumsuz etkileyebilir.

İşte bu yüzden AOC, PWM yerine doğru akım arka aydınlatma çözümünü kullanan Flicker-Free Teknolojisi’ni sunuyor. Bu da, kullanıcıların gözlerinin daha az yorulacağı ve bundan kaynaklanan baş ağrılarının azalacağı anlamına geliyor. Yine benzer bir biçimde, AOC monitörlerinde bulunan Düşük Mavi Işık modu, zararlı olabilecek kısa dalga boyundaki mavi ışığı azaltarak kullanıcıların göz sağlığına katkıda bulunuyor ve aynı zamanda da yapay mavi ışıktan kaynaklanan uyku düzenlerindeki bozuklukları da azaltıyor.

Ayrıca AGON monitörlerinde oyuncuların en iyi vücut pozisyonunu bulmaları için yükseklik, eğme ve sağa sola dönme ayarlarına sahip, AOC Ergo Dial Base bulunuyor. Böylece oyuncuların kambur oturmalarına ya da boyun ağrısı çekmelerine gerek yok.

 

AOC, sorumlu bir oyun oynama davranışını desteklediği için, bu özellikler bilgisayarı ister ders çalışmak için, ister oyun ya da eğlence amaçlı kullanıyor olsunlar, kullanıcıların arada sırada bilgisayar başından kalkıp bir mola vermeleri gerekmediği anlamına da gelmemeli.

Kavisli AG322QCX monitörü, 2560 x 1440 piksellik QHD çözünürlüğe sahip, 31.5 inçlik (80 cm) VA paneli daha yüksek bir sürükleyicilik icin 1800 mm’lik, oldukça küçük bir kavis yarıçapına ve “3 taraftan da çerçevesiz” tasarıma sahip. 144 Hz‘lik yenileme oranı ve AMD FreeSync teknolojisi akıcı bir oyun deneyimi icin en iyi gereklilikler. QHD çözünürlüğü sayesinde ise, öğrencilerin çeşitli programlar ve hatta oyunlar icin de daha fazla ekran alanı olacak. Üstelik bunlar, daha uzun ömürlü de olacak.

AG251FG modeli, 24.5 inçlik (62.2 cm) Full HD TN paneline (16:9 formatında, 1920 x 1080 piksellik) ve 240 Hz’lik yenileme hızına, 1 ms‘lik tepki süresine ve bir de daha az hareket bulanıklığı icin NVIDIA ULMB`ye sahip. Ekranda, AOC Gölge Kontrolü gibi spesifik oyun özellikleri ve ‘FPS’, ‘RTS’, ‘Racing’ and ‘Gamer’ vb. için ön ayarlı oyun modları bulunuyor. Dahili NVIDIA G-SYNC modülü ise, bu ekranı rekabetçi arayışın peşindeki NVIDIA grafik kartlı oyuncular için mükemmel bir tercih haline getiriyor.

AG352UCG modeli, bıçak gibi keskin ve ayrıntısı bol grafikleri ile oyuncuların destansı oyun dünyalarına dalmalarını sağlayan 3440 x 1440 piksellik, UltraWide QHD çözünürlüğe sahip, 35 inçlik (88.9 cm) VA paneliyle donatıldı. Bu ekran, 2000 mm`lik ekstra küçük yarıçapı ile, öğrencileri aksiyonun tam ortasına getiriyor. Monitör, 100 Hz‘lik yüksek bir yenileme oranı ve NVIDIA G-SYNC sunuyor.

Yenilikçi klasikler Temel ihtiyaçları sağlayacak bir tasarıma sahip, verimli bir monitör arayan öğrenciler, hem gelişmiş IPS panelleri hem de geniş renk gamı ile donatılmış, 24 inçten 27 inçe kadar bir yelpazede monitöre sahip 90 Serisi‘ne daha yakından bakmalılar. Bu monitörlerin şık, 3 taraftan çerçevesiz tasarımı, pürüzsüz çoklu monitör kurulumları için oldukça uygun. Bu ekranlardan ikisi ya da hatta daha fazlası yan yana iken masa üstü alanında kayda değer bir artış sağlanıyor. Bu da, sonuç olarak, üretkenliği artırmaya yardımcı olabiliyor. Monitörlerin yüksek enerji verimliliği, maliyetleri ve kullanıcıların karbon ayak izlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

(Bu bir basın bültenidir.)

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.