MSI GE63VR 7RF Raider Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

2
12406

MSI GE63VR 7RF Raider Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

Yeni incelememizin konuğu MSI’ın tasarımıyla ve çeşitli özelleştirmeleriyle gözleri üzerine çekmeyi başaran yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı olan GE63VR 7RF Raider modeli oluyor. Cihaz bu başarılı tasarımı içerisinde barındırdığı güçlü donanımı ile desteklemeyi başarıyor.
 

TASARIM

Cihazda siyah ve kırmızı renk şeması tercih edilerek oyunculara yönelik olduğu bir kez daha vurgulanmış. Buna ek olarak cihazda kullanılan alüminyum üst kasa hem kaliteli bir hissiyat veriyor hem de tasarıma büyük bir artı sağlamayı başarıyor. Cihazın genel tasarım diline baktığımızda robotik bir tema olduğunu farkediyoruz, ayrıca cihaz diğer modellere oranla inceltilmiş.

Cihazın arka tarafında fırçalanmış alüminyum yüzey bizi karşılıyor. Koyu tonlarda oldukça şık görünen bu kısıma aydınlatmalı MSI ejderhası ve tasarımı bütünleyen 2 adet kırmızı çizgi eklenerek şık bir görüntü elde edilmiş.

Cihazın arka alt tarafında ise 2 adet hava tahliye ızgaralarını görüyoruz MSI bu yeni soğutma teknolojisine Cooler Boost 5 adını veriyor. Bu teknoloji Whirlwind Blade özel fanları ve 7 adet bakır ısı borusu ile GTX 1070 gibi çok güçlü bir ekran kartını bile ısınma problemi olmadan soğutmayı başarıyor. Ayrıca bu soğutmayı oldukça ince bir cihazda bizlere sunmayı başarıyor.

Cihazın alt tarafı her ne kadar pek görünmeyecek olsada gerçekten çok şık tasarlanmış. İncelemimizin başında belirttiğimiz gibi robotik tasarım burada kendini belli ediyor. Burada MSI’ın ejderhasını, fanların soğuk havayı aldığı 2 adet hava boşluğunu ve hoparlörlerimizi görüyoruz.

Cihazımızın sol tarafına bakıyoruz. Burada soğutma ızgarası, Gigabit Ethernet portu, HDMI 2.0, Mini-Display Port, aydınlatmaya sahip USB 3.0 Type A, USB 3.1 Gen2 Type C ve kulaklık giriş çıkışlarımız bulunuyor.

Cihazın sağ tarafı ise biraz daha sade tutulmuş. Burada DC güç girişimiz, soğutma ızgaramız, 2 adet aydınlatmaya sahip USB 3.0 Type A ve bir adet kart okuyucusu bulunuyor.

Cihazımızın diğer bir başarılı kısmı ise ekranı oluyor. Barındırdığı güçlü donanım 1080P çözünürlükte oldukça yüksek FPS değerlerine ulaşacağı için MSI ekran tercihini 120 MHZ 3 MS ekrandan yana kullanmış. TN panele sahip ekranımız bakış açısı olarak diğer TN panellere oranla başarılı işlere imza atıyor ayrıca barındırdığı True Color 2.0 gibi teknolojilerle renk doğruluğunu yükseltmeyi başarıyor.

Cihazın en dikkat çekici özelliklerinden biri kesinlikle SteelSeries imzalı klavyesi oluyor. Bu klavyemizde her tuşa RGB renk atanabiliyor, üstelik akıllı telefonunuza indireceğiniz Dragon Center’dan ulaştığınız SteelSeries Engine 3 uygulaması ile bu aydınlatmayı kontrol edebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak yine aynı uygulama ile cihazın sıcaklık durumu gibi değerleri de görmek mümkün.

TEKNİK DETAYLAR

İşlemci: Intel Core İ7-7700HQ (Turbo Boost 3.8 Ghz, 4 Çekirdek 8 İzlek)
Yonga Seti: Intel® HM175
Ekran Kartı: GeForce GTX 1070 8GB GDDR5
Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080), 120Hz, 3ms, Yansımasız
Bellek: 16 GB DDR4 2400 MHZ Max 32 GB
Depolama: 256 GB M2 SSD Kombo +1 TB 7200 RPM HDD
Kamera: HD 30 FPS
LAN: Killer Gigabit Ethernet
Kablosuz: Killer AC Wi-Fi+Bluetooth 4.1
Klavye: SteelSeries Ayarlanabilir RGB Aydınlatma
Ses: 2x 2W+2x 3W Woofer
Batarya: 6-Hücre , 51 Whr
Adaptör: 230W
Boyutlar: 383 x 260 x 27.5 mm
Ağırlık: 2.39 KG

PERFORMANS TESTİ

Cihazda yaptığımız performans testlerinin ilki olan CineBench R15 testinde tek çekirdekte 139, çoklu çekirdekte ise 728 gibi oldukça yüksek sonuçları görüyoruz. Bu değerler 3. nesil masaüstü i7 işlemciden daha fazla yani artık günümüz mobil işlemcileri gerçekten çok performanslı bir hal almaya başlıyor

Cihazda bulunan m2 SSD Crystal Disk Mark testinde okuma hızı olarak 551.7 MB/S yazma hızı olarak ise 507.7 MB/S hızlara ulaşıyor.

Günümüzün en popüler oyunlarından biri olan PUBG’de ise, her ne kadar optimizasyon sıkıntısı olsa da 1080P çözünürlükte ultra ayarlarda ortalama olarak 65 FPS gibi oldukça iyi değerleri görmeyi başarıyoruz.

Cihazda yaptığımız testlerdeki sıcaklık değerleri ise şu şekilde oldu: CPU Maksimum 90 derece, ekran kartımız ise maksimum olarak 70 dereceyi gördü, buradan anladığımız kadarıyla MSI soğutmayı oldukça geliştirmiş.

SONUÇ

MSI, uzun süredir oyuncu dizüstü bilgisayarlarıyla gerçekten başarılı işlere imza atıyordu. Bu cihazda bunu devam ettirir nitelikte olmuş, cihaz gerek şık tasarımı olsun gerek barındırdığı güçlü donanımı olsun gerçekten başarılı olmuş.

2 YORUMLAR